Мандрівка в просторі і в часі

Українські Карпати винагороджують всіх, хто приїхав у ці краї, приголомшливою картиною природних ландшафтів, вродою хвойних лісів, легкістю, радістю і здоров’ям. Нещодавно 51 педагог Томаківського району, за ініціативи голови РК профспілки О.Л. Ткачука, при підтримці начальника відділу освіти райдержадміністрації Ю.А. Присташ, здійснив незабутню мандрівку в просторі і в часі – на Закарпаття. Чому в просторі?  Тому що від Томаківки до Ужгорода 1400 кілометрів та й Карпатами «намотали» тисячу. А в часі мандрували непомітно і невимушено, але понад десять століть перед очима промайнуло.


Історія розпочалася відвідинами замку Берегвар – романтичної резиденції графів Шенборнів – збудованого в кінці XIX століття, а продовжилася в Ужгородському замку-фортеці, добудованому магнатами Другетами. Проте про будівництво замку в кінці X століття говорять історичні факти і твори Нестора Літописця. Нас вразило, що Ужгородський замок ніколи і ніким не був взятий штурмом, настільки досконала архітектура фортеці і міцна будівля. Згодом ми відвідали замок Сент-Міклай, теперішній господар провів нас потаємними коридорами, що проходять в стінах. Скільки романтики, кохання, зрад пам’ятають ті коридори… А в південно-західній частині Мукачева нас чекало перенесення ще в один часовий простір – XIV-XVII століття. Ми відвідали одну з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам’яток Закарпаття – Мукачівський замок.

Ходили ми і винним містом під землею з п’ятьма вулицями. Колись над цим містом теж був замок, збудований тамплієрами у XII столітті. А зараз – це півтора кілометра стелажів з пляшками, здоровенні діжі й… виготовлення 20 видів вина. Деякі види можна й продегустувати. Може й ви чули про агропромислову фірму «Леанка», яка продає своє унікальне вино як сировину через відсутність ліцензії. Середнянські винні підвали знаходяться під охороною ЮНЕСКО.

Не менш цікавою була екскурсія до сироварні, де весь процес виготовлення сиру за швейцарською технологією місцевими жителями селища Селиське, що біля міста Хуст, пройшов перед нами за годину-півтори. І, звичайно, дегустація…

Освітяни Томаківщини відвідали й озеро Синевир – найбільше гірське озеро України, оточене легендами і загадками, і водоспад Шиніт – беззаперечну візитку Закарпаття, де потоки води, падаючи з висоти чотирнадцяти метрів, утворюють каскади водоспаду.

Були й гамірливі лавки з гуцульським крамом, і незвична для нас кухня, і неймовірно красиві гори, оповиті туманом. Мене ж найбільше вразили термальні басейни у місті Береговому, де окрім оздоровлення і екстриму, було відчуття абсолютного щастя.

Метою нашої екскурсійної поїздки було ознайомлення з природним ландшафтом Закарпаття, відвідини історичних пам’яток України та ознайомлення з місцями, які лягли в основу творів О. Кобилянської «Земля», М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»; а також відчуття єдності Сходу і Заходу, бажання здружити педагогічний колектив освітян району. Завдяки організації заходу методистами методичної служби відділу освіти Томаківської райдержадміністрації Л.Б. Марченко, Т.І. Баранець, В.І. Ібрагімової педагоги «програму мінімум» виконали, сувеніри придбали, прекрасні миттєвості життя зафіксували.

Попереду – незвідані міста і місця нашої України.

 

Залишити відповідь

Увійти через: