Сушенцева Лілія Леонідівна

«Професійна мобільність вчителя – вимога часу»

Виклики сучасного суспільства, що стрімко розвивається, нова генерація дітей, які вимагають від учителя іншої ролі та місця у порівнянні з минулим століттям, зміна цінностей та  освітньої парадигми спонукають звернути увагу на проблему формування професійної мобільності вчителя як інтегрованої якості особистості,  що необхідна для її успішної життєдіяльності в умовах сучасного ринку праці. Професійна мобільність виявляється у готовності та здатності до швидкої зміни завдань і видів професійно-педагогічної діяльності, творчої зміни стилю та змісту своєї діяльності, планування та здійснення саморозвитку, попередження професійних деформацій та професійного вигорання. Зазначене питання  є актуальним  і  заслуговує на  вивчення  та впровадження в практику роботи методичних служб.

Саме тому 29 квітня 2013 року в Томаківському районі пройшов обласний  семінар-практикум для керівників методичних служб відділів та управлінь освіти Дніпропетровської області за темою «Роль методичної служби у формуванні професійної мобільності педагогів в інноваційному  просторі».  Томаківська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 (директор Шевченко Т. Ю.) гостинно зустріла делегацію керівників методичних служб управлінь та відділів освіти міст та районів  області, яку  очолила Чириченко Людмила Федотівна, начальник науково-дослідного відділу креативної освіти та координації методичної роботи Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

У заході взяли участь Сушенцева Лілія Леонідівна, доктор педагогічних наук, доцент, завідувач лабораторії змісту професійної освіти і навчання Інституту професійно-технічної освіти НАПН України, доцент кафедри інженерної педагогіки та мовної підготовки ДВНЗ «Криворізький національний університет», Шевченко Сергій Олексійович, перший  заступник голови Томаківської районної державної адміністрації, доктор  наук з державного управління, професор Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Сулима Тетяна Сергіївна, аспірант Інституту професійно-технічної освіти НАПН України, старший викладач кафедри інженерної педагогіки та мовної підготовки ДВНЗ «Криворізький національний університет», Учитель Інна Борисівна, старший викладач кафедри інженерної педагогіки Дніпропетровської національної металургійної академії, методисти методичної служби відділу освіти Томаківської районної державної адміністрації, директори навчальних закладів району та їх заступники.

Учасників семінару вітали Бардадим Василь Григорович, голова райдержадміністрації, Заслужений працівник сільського господарства України, Скрипченко Наталя Миколаївна, голова районної ради, кандидат наук державного управління зі спеціальності місцеве самоврядування.

На пленарному засіданні, яке проходило у Томаківській ЗОШ І-ІІІ ст. №2,  були обговорені питання професійної мобільності вчителя як сучасної педагогічної проблеми. З основною доповіддю з даного питання виступила  доктор педагогічних наук, доцент  Сушенцева Лілія Леонідівна.

Основні тенденції розвитку освіти району в системі формування професійної мобільності педагогів розкрила Присташ Юлія Адамівна, начальник відділу освіти Томаківської районної державної адміністрації.

Роль методичної служби у формуванні професійної мобільності педагогів в інноваційному просторі презентувала Міщенко Людмила Михайлівна, керівник методичної служби відділу освіти Томаківської райдержадміністрації.

В кінці пленарної частини було проведено  тренінг «Формування якостей професійно мобільного вчителя» під керівництвом Сулими Тетяни Сергіївни, аспіранта Інституту професійно-технічної освіти НАПН України, старшого викладача кафедри інженерної педагогіки та мовної підготовки ДВНЗ «Криворізький національний університет» і  Учитель Інни Борисівни, старшого викладача кафедри інженерної педагогіки Дніпропетровської національної металургійної академії.

В рамках практичної частини семінару керівники методичних служб області ознайомилися з діяльністю опорних навчальних закладів району.

Учасники семінару (секція №1) під керівництвом Шевченко С. О., Присташ Ю. А. відвідали Томаківську ЗОШ І-ІІІ ст. №1.

Директор Томаківської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Філь Т.  П.  провела віртуальну екскурсію в навчальному закладі та ознайомила з інноваційною діяльністю школи.  Заступник  директора з методичної роботи Калашник Г. Д. презентувала роботу створеного у закладі Центру підтримки педагогічних та учнівських ініціатив та повідомила про роль шкільної методичної служби у підвищенні рівня професійної мобільності вчителя.

Гості мали можливість побачити фрагмент творчого звіту «Індивідуальна імідж-траєкторія розвитку вчителя» Дашковської В. В., вчителя історії, та Вовкобрун Л. М., вчителя біології. Науменко Т. В., вчителем біології, був представлений фрагмент панорами заняття з курсу «Екодемія. Уроки для стійкого розвитку».

Звіт шкільної творчої групи «Маркетинг в освіті» презентувала Сачко Ю. В.,  вчитель  початкових класів. В кінці зустрічі учасники семінару побували  в творчій майстерні, де ознайомилися з творчими наробками вчителя образотворчого мистецтва  Похиленко Н. А.

Далі гостей на базі Зорянської ЗОШ І-ІІІ ст. приймали дві школи –  Зорянська  та Вищетарасівська ЗОШ І-ІІІ ст. Гості побачили фрагмент методичного мосту «Інноваційна діяльність мобільного вчителя в умовах інформаційного освітнього простору», який провели Фалій Л. А., заступник директора з навчально-виховної роботи Вищетарасівської ЗОШ І-ІІІ ст., вчителі історії Щека Н. А. та Тимошенко С. Ю. Педагоги школи презентували педагогічні ідей та інновації, що застосовують  у формуванні єдиного освітнього медіапростору школи (історико-краєзнавчий напрямок)

Друга сторона  методичного мосту – Слюсар Ірина  Володимирівна, директор Зорянської ЗОШ І-ІІІ ст.,  презентувала модель професійно мобільного вчителя.

Третяк Олена Василівна, вчитель біології Зорянської ЗОШ І-ІІІ ст., ознайомила присутніх з проектом «Дослідження як технологія навчання». Гостей зацікавила експериментальна робота вчителя та учнів школи на  навчально-дослідних ділянках , де вирощуються різноманітні рослини та закладаються учнівські досліди.

Учасники секції №2 під керівництвом Чириченко Л. Ф., Міщенко Л. М. відвідали Преображенську  та Чумаківську ЗОШ І-ІІІ ст.

В Преображенській ЗОШ І-ІІІ ст. Аксьонов С. М., директор школи, та  Швігель Н. К., заступник директора з навчально-виховної роботи, Заслужений працівник освіти України,  ознайомили  членів  делегації з навчальним закладом як центром національно-патріотичного виховання та центром формування еколого-збалансованої поведінки. Гості мали можливість побачити  фрагмент колективної творчої справи «Урочисте козацьке коло», присвяченої підготовці до Дня Перемоги, який підготували Степанюк   К. В., заступник директора з виховної роботи,  та вчитель предмета  «Захист Вітчизни» Залюбовський М. В.

Переїхавши до Чумаківської ЗОШ І-ІІІ ст., керівники методичних служб області  були присутніми на занятті керівників секцій шкільного наукового товариства з теми: «Організація експериментально-дослідницької діяльності учнів шкільного наукового товариства – шлях до створення індивідуального освітнього простору», на якому  Ігнатченко Н. В., заступник директора з навчально-виховної роботи, і вчителі школи Соболь І. О., Заболотня О. В. презентували тьюторський супровід як одну із форм формування професійно мобільного педагога креативного закладу освіти.

Була розкрита проблема розвитку горизонтальної мобільності педагога (удосконалення професійної майстерності) під час педагогічного меседжу «Я це роблю так…» вчителями Баглай Ю. А., Запорізькою Н. М., Мисюрою  О. В., Мисюрою Л. Г.

Учасників семінару вразив своєю соціальною значимістю, масовістю та безкорисністю волонтерський проект «Добра справа» (керівник Біліченко Н.І., заступник директора з виховної роботи).

По закінченню роботи в секціях гості знову  зібралися в Томаківській ЗОШ І-ІІІ ст. №2 для підведення підсумків. В обговоренні взяли участь керівники методичних служб і методичних кабінетів міст Жовті Води та Марганець, Павлоградського, Верхньодніпровського,  Солонянського, Новомосковського районів. В заключному  слові науковці Сушенцева Л. Л.  і  Шевченко С. О.  відзначили  важливість теми, яку висвітлив семінар і необхідність подальшого  формування професійної мобільності  як інтегративної властивості особистості, що передбачає динамічний стан індивіда, здатного гнучко адаптуватися до зміни змісту та умов професійно-педагогічної діяльності, усвідомлювати необхідність безперервної самоосвіти і спроможного за її допомогою підтримувати свій професійно-творчий і соціальний потенціал.

Начальник відділу освіти Томаківської РДА  Присташ Ю. А.,
керівник методичної служби Міщенко Л. М.

Залишити відповідь

Увійти через: